Csontkovácsolás (Manuálterápia)

Mi is valójában a csontkovácsolás, pontosabban a manuálterápia (görögül kiropraktika), vagyis a kézzel való gyógyítás, és miért van rá szükség?

A csontkovácsolás – mint minden más – csak a teljesség igényével vizsgálható, és ezért megértéséhez segítségül hívhatjuk a betegségekre vonatkozó általános törvényeket. A klasszikus meghatározás szerint az egészség harmónia, a betegség diszharmónia. Bármi, ami a mozgásszervrendszerben diszharmóniát idéz elő, az egész szervezet megbetegedéséhez vezethet, de ugyanígy a betegségek is gyógyíthatók a mozgásszervrendszer harmóniájának visszaállításával.

Csontkovácsolás alkalmazott formái, területei:

  • - ínrakás
  • - csontrakás
  • - egyéb ősi népi módszerek
  • - felnőtt csontkovácsolás
  • - gyermek csontkovácsolás

Gyermek csontkovácsolásról

A gyerekek csontozata folyamatosan fejlődik, amit a mostani iskolai helyzet csak károsítani tud. Miért :
a gyermek reggeltől estig szinte iskolában van, mozgásra semmi lehetősége nincs, önfeledt játék, rohangálás nincs. A fentiek miatt a csontozat és a gerinc deformálodik. Az izületek kenése nem megfelelő. Rendszeres csontkovácsolással rendbe hozható a gerinc, így felnőtt korra nem alakulnak ki a gerincbetegségek és megelőzhető a lúdtalp ami a bokák és a láb valamint a csípő degenerációjához vezet.

A csontkovácsolásról

A csontkovácsolás elmélete szerint a mozgáskorlátozottságot valamely ízület működésének gátoltsága, ún. blokkja okozza. A gerinc esetében leggyakrabban egy rossz mozdulat miatt mozdulhatnak el enyhén a csigolyák. De ugyanígy egy negatív érzelmi állapot, vagy akár egy rossz, körkörösen visszatérő gondolat következtében is, mivel a mozgásszervi betegségek is legtöbbször lelki eredetűek. A test válasza erre az elmozdulásra a következő lehet: egyrészt az egyik oldalon lazábbak lesznek az izmok, a másik oldalon pedig feszesebbek, másrészt pedig kötötté válnak, hogy megpróbálják a kimozdult csigolyákat rögzíteni, nehogy azok még inkább félrecsússzanak és súlyosbítsák a már kialakult helyzetet.

A mozgás korlátozottságának másik oka lehet, ha a test egyik oldalán a nem megfelelően kialakult mozgási szokások miatt erősebbek az izmok. Például ha a tőlünk jobbra elhelyezkedő számítógép képernyőjének figyeléséhez állandóan kissé jobbra kell tekintenünk. Így a jobb oldali nyakizmok megerősödnek, a bal oldaliak ellazulnak, és ez az aszimmetria is kimozdíthatja a csigolyákat a helyükről. Az így kialakult aszimmetria és az ízületi blokk izomműködés-zavarral, fájdalommal is jár, a görcsbe rándult izmok pedig nem teszik lehetővé az energia megfelelő áramlását.

A kezelésnek nem szabad pusztán a csontrendszer helyretételére korlátozódnia – mint ahogy ez gyakran előfordul –, hanem az izmokat is kezelni kell. A kezelés célja, hogy megállapítsa a panasz okát, feloldja az ízületek, izmok mozgáskorlátozottságát, és így visszaállítsa az ízület helyes mozgását.

A mozgásszervrendszer csak egy részét alkotja fizikai testünknek, de a benne kialakult változások a test minden részére hatással vannak, és a gondolatok szintjéig is eljuthatnak.

A mozgásszervrendszerben kialakult diszharmónia egyéb betegségek megjelenésében is megmutatkozhat. Ha valakinek megsérül az egyik térde, és tovább szeretne mozogni, a fizikai teste mozgatásához szükséges eddigi energia másfélszeresére lesz szüksége. Ezt az energiát máshonnan kell elvonnia, és ez az energiahiány fáradtsághoz, levertséghez, szélsőséges esetben (időseknél) akár a szív elégtelen működéséhez is vezethet. Akivel már előfordult, hogy erős fejfájása miatt sem figyelni, sem tanulni nem tudott, de miután helyre tették a csigolyáit, egy órán belül elmúltak a fájdalmai, és minden eddiginél energikusabbnak érezte magát, az tudja, miről beszélek.

Ha valakinek tartósan jelentkező, vissza-visszatérő gyomorfájdalmai vannak, könnyen lehet, hogy a gerinccsigolyák elmozdulása miatt a gerincből kiinduló ideg összenyomása az elsődleges oka a panaszainak, és így a gyomorfájdalmak a csigolyák helyretételével megszüntethetőek.

A folyamat fordítva is működik. Kitartóan forgatott rossz gondolatok és tartósan fennálló negatív érzelmi hatások is okozhatják pl. a gerinc betegségét.

A csontkovácsolást, mint minden kezelési módot, intelligensen kell alkalmazni, kerülve a szélsőségeket. Ez alatt azt értem, hogy szinte bármilyen betegség esetén gondolnunk kell a mozgásszervrendszeri rendellenességre, mert egy hosszú ideje meglévő fejfájás oka akár a lúdtalp is lehet. De tudnunk kell azt is, hogy nem lehet minden betegséget meggyógyítani a gerinc helyretételével. A legtöbbet mi magunk tehetjük harmóniánk visszaállításáért. Az öngyógyítás saját testünk tudatos érzékelésével kezdődik. Vegyük észre például, hogy vállainkat többnyire feleslegesen felhúzva tartjuk.